Історії учасників

Інтервʼю з активним учасником Михайлом Тітаренком

31 жовтня українська частина міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» підходить до свого завершення. Впродовж фотозмагання організатори регулярно слідкували за ювілейними світлинами конкурсу та спілкувалися з їх авторами. 

Сьогодні ми хочемо познайомити вас з роботами Михайла Тітаренка який виявився автором аж семи ювілейних фотографій, включно з 10 000 світлиною з України, завантаженою на конкурс. З 1 жовтня Михайло завантажив понад 3 600 світлин, що нині є рекордною кількістю для цьогорічної кампанії.

Про свою мотивацію участі у фотоконкурсі Михайло зазначив: «Брати участь у цьому конкурсі мене мотивувала саме сучасна війна. Живучи у центрі міста [Харкова], я кожен день бачу руїни історичних будівель, дірки у пам’ятниках, вибиті історичні двері і вікна. Дуже хотілося б зберегти хоча би фото цінної забудови міста, яке вже втратило велику частину старих будівель у часи Другої світової, радянського союзу та у XXI столітті, коли на місці історичних будівель будують багатоповерхівки. З 24 лютого у Харкові вже зруйновано декілька будинків ХІХ століття, багато будівель ХІХ і ХХ століть серйозно пошкоджено».

5000 фото

Могила художника С. І. Васильківського, Харків. Фото: Михайло Тітаренко, CC BY-SA 4.0

Ми запитали у Михайла Тітаренка про історію створення цієї світлини. Він зазначив: «Особливої історії це фото не має. Я зробив його, коли вперше після рекомендації знайомих відвідав Молодіжний парк у Харкові. До 1970 року на місці парку було одне з найстаріших і найелітніших кладовищ міста — Івано-Усікновенське кладовище. 

Після цього деякі могили перепоховали, деякі знесли, а деякі залишили. На щастя, могила відомого українського художника і пейзажиста Сергія Івановича Васильківського пережила і Другу світову, і закриття кладовища, і побудову тут спортивного комплексу. Сподіваюсь, що вона, інші могили, пам’ятки культури, архітектури та історії, а головне люди переживуть і цю війну».

6000 фото

Будинок ліги боротьби з туберкульозом у Харкові. Автор: Михайло Тітаренко, CC BY-SA 4.0

«Добирався до об’єкта я пішки, попутно фотографуючи і роздивляючись інші архітектурні пам’ятки. Нещодавно цю будівлю відновили, а от сусідній не пощастила – її знесли», — пригадав Михайло про обставини створення цієї світлини.

6500 фото

Готель 1912 року на вулиці Різдвяна у Харкові. Автор: Михайло Тітаренко, CC BY-SA 4.0

8000 фото

Палац у селі Шарівка Харківської області. Автор: Михайло Тітаренко, CC BY-SA 4.0

«Це фото було зроблене під час моєї першої поїздки до Шарівки. Садиба створена у 1836 році поміщиками Саввою та Гавриїлом Ольховським. На початку 19 століття вони збудували західну частину замку. Наступні власники створили довкола замку парк. В 1881 садибу придбав багатий цукрозаводчик Леопольд Кеніг, який збудував центральну частину замку і будівлі навколо. У 1920 побудовано праве крило. З того часу єдина реставрація проводилася у 2012 році, було відремонтовано фасад центральної частини будівлі. Тому всередині та зовні зараз все дуже погано, не кажучи вже про решту будинків садиби. Однак, більш ніж через сотню років, весь комплекс будівель і парк вражають своєю красою», — розповів Михайло про цю дивовижну памʼятку.

9500

Палацо-парковий ансамбль у Шарівці Харківської області. Автор: Михайло Тітаренко, CC BY-SA 4.0

«На фото та сама садиба Кеніга, точніше липова алея на гірці. Якщо не помиляюся, ця гірка називається цукровою, бо за легендою власник насипав на знак своєї любові до дружини гору цукру. Дивні були люди… Липи на цій алеї незвичайні, вони мають вертикальні гілки, бо висаджені таким чином, щоб його хвора на туберкульоз дружина могла їздити тут на конях», — зазначив Михайло Тітаренко.

10 000 фото

«Будинок Архітектора» у Харкові. Автор: Михайло Тітаренко, CC BY-SA 4.0

«На фото — інтер’єр зеленого залу особняка купця Рижова. Він був збудований у 1911—1912 роках за проєктом архітектора В.В. Величка, у стилі неоренесансу. Хоч у Харкові багато історичних будівель, однак це одна з кількох, яка збереглась майже повністю зовні та всередині. В особняку збереглося кілька залів, меблі, люстри, сходи, двері та вікна, а на задньому дворі — полуротонда. З 1937 тут знаходиться Будинок Архітектора. Наразі у ньому проводяться приватні заходи, іноді різні виставки. 

Потрапити сюди було доволі важко, бо він майже завжди зайнятий. Рожеву залу я так і не відвідав. Однак в історії цього будинку була і чорна смуга. 1917 року в особняку розпочала свою криваву роботу Харківська ЧК. Потім вона переїхала до інших будівель. У лютому 1922 року її було ліквідовано» — розповів Михайло Тітаренко, автор ювілейної світлини.

11 500 фото

Особняк на вулиці Дарвіна у Харкові. Автор: Михайло Тітаренко, CC BY-SA 4.0

Про цю світлину Михайло теж розповів: «У цьому році я вже весь свій фотоархів вичерпав, тому, мабуть, це заключне моє ювілейне фото. На ньому колишній особняк П.В. Маркова. Він був побудований відомим харківським архітектором О.М. Бекетовим у 1903 році. Будинок дуже красивий і гармонує з усією вулицею, де поєдналися роботи багатьох відомих архітекторів».

Наостанок він додав: «Дякую Вам за проведення цього конкурсу. Сподіваюсь, що найближчим часом війна закінчиться, і наступного року буде завантажено ще більше фотографій українських пам’яток».

Встигніть долучитися до фіксації та збереження культурної спадщини України — візьміть участь у конкурсі за посиланням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *