Новини / News

Дюрбе Джаніке Ханим — усипальня доньки хана Тохтамиша

Ханський палац та «Фонтан сліз», руїни Чуфут-Кале та Успенський печерний монастир, заповідник «Херсонес Таврійський» та краєвиди Ай-Петрі. Це все мальовничий Крим український Крим, от тільки зараз він окупований…  Неможливо відвідати ці та інші місця, мандрувати півостровом, вільно відстоювати його історію та самобутність. І тільки світлини, зроблені колись, нагадують про такий особливий і такий самобутній Крим.

На околиці  Бахчисараю, у печерному місті Чуфут-Кале, знаходиться мавзолей Дюрбе Джаніке Ханим. Вона була донькою хана Тохтамиша, внучкою Хаджи-бека, правителя Кирик-Ора. Ймовірно, після загибелі чоловіка у 1420 році, Джаніке стала володаркою кирикорського бейлика і керувала ним до 1437 року.

Існує декілька версій хто збудував мавзолей. За однією із них, споруда була зведена за наказом хана Тохтамиша у 1437 році, за іншою — гробниця збудована у XVI столітті за наказом Менглі Гірея.

Мавзолей належить до культурних пам’яток України періоду Золотої Орди. Восьмигранна форма будівлі запозичена із малоазійської архітектури. Дах мавзолею покритий черепицею. Будівля прикрашена арабськими каліграфічними написами.

Як згадують у своїх нотатках дослідники, сам прах принцеси не зберігся, хтось потривожив останню домівку Джаніке Ханим. У 1886 році у Крим приїжджав російський цар Олександр ІІІ. З цієї нагоди різні пам’ятки архітектури реставрували, у результаті мавзолей втратив ряд різьблених орнаментів, а бічні пілони перекрили аркою. У 2020 році уряд вніс Дюрбе Джаніке Ханим до об’єктів культурної спадщини національного значення України.

Російська окупація Криму продовжується, але це не означає, що світлини кримських краєвидів та архітектурних цінностей  не можуть брати участі у  конкурсі «Вікі любить пам’ятки».  Позмагатися за перемогу у конкурсі можуть навіть фото зроблені у попередні роки, головне, щоб вони були власного авторства. Якщо пам’ятка не має офіційного охоронного статусу привернути увагу до неї можна через спецномінацію «Квіти України».

Читайте регламент конкурсу та відповіді на часті питання. Покрокову інструкцію участі можна переглянути тут.

Читайте новини та історії про конкурс у нашому блозі. Якщо виникнуть питання, звертайтеся за контактами, вказаними на сайті.

Щоб оперативно стежити за новинами, підписуйтеся на нас у соцмережах:

При підготовці цього матеріалу використано статтю «Дюрбе Джаніке Ханим».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *