Новини / NewsПереможціРезультати

Україна серед переможців міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки»

У 2021 році водинадцяте відбувся найбільший у світі міжнародний фотоконкурс «Wiki Loves Monuments». Протягом конкурсного періоду, який тривав із вересня по жовтень 2021 року, майже 5000 учасників завантажили понад 170 тисяч світлин пам’яток із 37 країн. Ці роботи можуть використовуватися для ілюстрування статей у Вікіпедії, адже вони завантажені на Вікісховище під вільною ліцензією. До двадцятки найкращих робіт конкурсу потрапили чотири світлини пам’яток України, що охороняються державою.

Кандидатами на перемогу у конкурсі були фіналісти національних конкурсів (або конкурсів країн-учасниць), культурна спадщина України була представлена 10 фото. Цього року міжнародне журі затрималося із публікацією результатів, які мали були оприлюднені ще в лютому. Тому, на жаль, ця позитивна новина надійшла у час, коли культурна спадщина України дуже постраждала з початку відкритого воєнного нападу РФ на Україну 24 лютого 2022 року і сумні новини надходять мало не щодня. Нагадаємо, що у Вікіпедії триває тематична акція war.wlm.photo для відстежування та координації роботи з  документування втрат та пошкоджень (тільки там, де це не шкодить Збройним силам України). Дякуємо учасникам і запрошуємо усіх долучатись до цієї важливої роботи, якщо це дозволяють умови.

Отже, представляємо фото українських пам’яток у міжнародному рейтингу, який організатори міжнародного конкурсу оголосили 18 квітня у соціальних мережах. 

20-е місце посіла робота Сергія Демченка із зображенням костьолу святого Миколая у Києві. Фото раніше зайняло четверте місце у національному етапі й перемогло у номінації  «Найкраще фото Києва».

16-е місце отримала світлина церкви Різдва у селі Новобіла Луганської області. Автор фото — Андрій Шейко. В українській частині конкурсу ця робота має третє місце і відзнаку «Найкраще фото Луганської області».

На 7-му місці опинилося аерофото Катерина Поліщук із зображенням Успенського собору у Харкові. Це фото також посіло друге місце в національному етапі та перемогло в обласній номінації, як найкраще фото Харківської області.

Фотографиня зазначила: «фото зроблено у рідкісний сонячний день для нашого міста [Харків], було надзвичайно холодно, і сніг на дахах додав трохи акуратності всій композиції. На жаль, Успенський собор був серед будівель, пошкоджених російськими ракетами при обстрілі центру Харкова 12 березня 2022 року».

Журі прокоментувало світлину так: «Яскравий знімок із блакитним небом. Вежа на передньому плані створює домінанту», «Чудова перспектива зображеної пам’ятки; лінії сходяться до неї, і це притягує погляд до фото. Відмінний день для такої світлини; сніг на верхівці золотої вежі — немов вишенька на торті».

3-є місце міжнародного етапу посіла робота Сергія Зиська із панорамою блакитної кімнати у палаці Самчики Хмельницької області. Це фото посіло десяте місце національного конкурсу і є найкращим фото Хмельницької області.

Своє бажання фотографувати Сергій пояснив так: «Ми з друзями подорожуємо Україною і в кожному місті я роблю фото пам’яток культури. Моя мета показати всьому світові, а також і самим українцям, яка в нас красива країна, які неймовірні наші пам’ятки. Показати світлини і розказати про них, щоб більше людей дізналися про нашу культурну спадщину. Дуже радий, що моє фото посіло таке почесне місце, тепер увесь світ почує про Самчиковий палац і побачить його неймовірну Блакитну кімнату. Ось це і мотивує — прославляти свій край, його культуру, людей і пам’ятки».

Журі відзначило, що це «майстерне фото інтер’єру» та видно «вдале застосування “правила третин”. Гарний контроль експозиції. Дуже хороші деталі і світло»

Вітаємо наших фотографів із відзнакою на міжнародному рівні!

Нижче представимо перше та друге місця міжнародного етапу 2021 року.

Друге місце посіла робота Дам’яна Панковця (Damian Pankowiec) із зображенням дерев’яної каплиці святого Роха, захисника від пошестей і чуми, у місті Краснобруді, Польща.

На першому місці за оцінкою міжнародного журі опинилася робота литовського фотографа Донатаса Дабравольскаса (Donatas Dabravolskas), на якій зображено португальську королівську читальню із Ріо-де-Жанейро, Бразилія.

Донатас — професійний фотограф. Він зізнався, що вперше дізнався про існування цієї відомої бібліотеки з соцмереж,  хоч пам’ятка й розташована за 15 хвилин  пішої прогулянки від його дому.  Тож вирішив відвідати її, зробив багато світлин. Роботи Донатаса вже посідали призові місця у конкурсі 2019 року.

Нагадаємо, що автори світлин, що посіли 1—10 місця отримають призи міжнародного конкурсу та дипломи, з 11 по 15 місця отримають дипломи, а місця із 16 по 25 — почесну згадку (honorable mention) від міжнародного журі як визнання високого місця цих робіт.

Усіх фіналістів-переможців українського етапу можна переглянути за посиланням, а у нашому блозі можна про них більше прочитати. Церемонія нагородження пройшла в онлайні 20 лютого 2022 року, запис можна переглянути за посиланням. Нагадаємо, що 2014 року світлина з України — робота Костянтина Брижниченка із зображенням Святогірського монастиря (Донецька область, Україна) перемогла у міжнародному конкурсі. Світлини українських пам’яток потрапляли до топ-25 світлин і раніше, у 2016, 2017 та 2019 роках, але цього року їх було представлено найбільше.

Станом на зараз проведення української частини конкурсу 2022 року є під питанням, адже складно оцінити можливості наших фотографів не тільки вантажити роботи, а й навіть робити їх без ризику для свого життя чи безпеки країни. Пізніше плануємо провести опитування учасників попередніх років щодо доцільності проведення та чи є потреба дещо змінити формат.

Усі фотографії можна вільно використовувати за умови вказання авторів і ліцензії, на зразок підписів у цьому дописі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *