Знайомтеся: журі відзнаки «Якісне фото маловідомої пам’ятки» від ГО «Україна Інкогніта»
У 2022 році у конкурсі також з’явилася спеціальна відзнака від ГО «Україна Інкогніта» за «Якісне фото маловідомої пам’ятки» та автора світлини (чи серії світлин) нерозтиражованої пам’ятки — «Відкриття». Зараз окреме журі працює над визначенням переможців цієї відзнаки.
Портал ukrainaincognita.com є одним із найбільших краєзнавчих сайтів України з понад 100 тисяч сторінок. Команда проєкту проводить краєзнавчі експедиції у маловідомі регіони України, систематизує та викладає інформацію у відкритий доступ. Саме зацікавлення у маловідомих пам’ятках, у їхній популяризації, подальшому збереженню, і є «спільним знаменником» для команд «Україна Інкогніта» та волонтерів «Вікі любить пам’ятки» і ГО «Вікімедіа Україна». Для ілюстрування статей Вікіпедії цінними знімками будуть і зовсім непримітні будівлі, де проходили якісь важливі події, і світлини туристично привабливих пам’яток архітектури, які стали візитками відповідних міст та областей.
Для первинного відбору світлини відібрали ті роботи, які отримало й журі основної номінації (про те, як формувалася та вибірка, ми писали тут), але з цих світлин організаційний комітет вилучив ті пам’ятки, які традиційно у нашому фотоконкурсі фотографують та завантажують найчастіше — топ-100 об’єктів за 11 років конкурсу (серед яких Хотинська та Кам’янець-Подільська фортеці, Андріївська церква тощо) та по 5 об’єктів у кожному регіоні (наприклад, Святогірський монастир для Донецької області). Тож на першому етапі журі працювало із 2594 світлинами пам’яток.
Представляємо журі цієї відзнаки, яке вже працює над визначенням остаточних переможців:
Роман Маленков — фотограф, мандрівник, краєзнавець, журналіст. Навчався на географічному факультеті Київського університету імені Тараса Шевченка, там закінчив аспірантуру (2004), викладав в Університеті новітніх технологій до 2014 року. 2005 року став співзасновником краєзнавчого порталу «Україна Інкогніта», є головним редактором сайту. Писав сценарії та працював ведучим краєзнавчого телевізійного серіалу «Унікальна Україна» (2008). З 2010 по 2015 роки займав посаду директора державного підприємства «Центр екологічного моніторингу України», у якому раніше працював науковим співробітником. З 2015 року став директором туристичного оператора «Україна Інкогніта», спеціалізацією якого є тури маловідомою Україною. Член Українського географічного товариства. Автор наукових публікацій, статей, путівників. Автор книг «10 країн після карантину» (2021), «Світова спадщина ЮНЕСКО в Україні» (2021). Веде канал YouTube Насправді з Романом Маленковим. У березні 2023 року започаткував групу «Стан культурної спадщини України. Регіони» для моніторингу за станом культурної спадщини України. Роман Маленков входив до журі національних етапів «Вікі любить пам’ятки» 2012 та 2013 років.
Максим Назаренко — мандрівник. У реальному житті — приватний підприємець, який займається дрібним бізнесом, а також волонтерством. За його власними словами: «мандри та експедиції — це моє головне захоплення в житті. Майже весь вільний час приділяю побудові маршрутів, пошуку мало відомих та невідомих об’єктів. За 7 років у складі команди “Україна Інкогніта” побував більш ніж 100 експедиціях. Обожнюю Україну — її красу та неповторність. Мене завжди тягнуло в степ та на Лівобережжя. Сумська, Харківська, Чернігівська, Полтавська, Кіровоградська, Одеська, частково Січеславщина — це ті області — де я об’їздив майже все! В цих областях “новими об’єктами” мене майже не можливо здивувати. Я скажу: “був там”, “знаю”. Бували роки, що я мандрував майже кожні вихідні. Найбільш мене захоплює — це знайти щось майже не відоме та грандіозне. Побудова маршруту та пошук інформації — це [мій] №2. Я обожнюю захід та схід сонця — це “ізюмінка”, [№3]. Ну і №4 — це фотографії. Я багато фотографую, але часто буває що фото “лежать” по півроку і руки до них не завжди доходять. Я дуже швидка та непосидюча людина, постійно рухаюсь вперед, не можу сидіти на місці. [Серед кредо]: “Не відкладайте на завтра те, що можна подивитися сьогодні”, “мандрівка — це велика та копітка праця, а фотографії — це верхівка проробленої роботи”». 2018 року Максим Назаренко був відзначений серед нових учасників «Вікі любить пам’ятки».
Максим Плахотний — мандрівник, організатор туристичних маршрутів. За освітою — географ. 25 років пропрацював у туристичній галузі: ТОВ «Тріада Тревел Бюро» (1996—2000), ТОВ «Нью Лоджик» (2000—2001), ПП «МАКОТ “Україна-Русь”» (2001), менеджер готелю «Адрія» Київ (2002—2004), директор ТОВ «Помаранч Україна» (2004—2011), директор ТОВ «Туристичний консалтинговий центр» (2011— 2022), перший заступник голови правління ПрАТ «Укрпрофтур» (2012). З 2021 — виконавчий директор ГО «Україна Інкогніта». Займався туристичною діяльністю, консалтингом туристичних і готельних комплексів, організацією конференцій і виставок, роад-турів, брав участь в експедиціях і реалізації туристичних проєктів, розробкою бізнес-планів для комплексу в Буках тощо. Розробник 20 авторських маршрутів.
Для контексту:
Оголосіть, будь ласка, конкурс на нововиявлені, чи ще не зареєстровані офіційно об’єкти культурної спадщини. Це буде відповідати змісту «Україна Інкогніта» та «Якісне фото маловідомої пам’ятки»
Власне ми оголошували у попередні роки спеціальні номінації, де враховувалися світлини об’єктів, які з різних причин залишилися (і залишаються) без охоронного статусу. Наприклад, https://wlm.org.ua/flowers-of-ukraine-results/
https://wlm.org.ua/mills_winners_2021/
З технічної точки зору організовувати додаткові спеціальні номінації цього року було складно, тому ми дещо звузили фокус конкурсу винятково на об’єктах, які мають статус: для організації такої спеціальної номінації нам потрібні волонтери та партнери для складання списків, оскільки процес завантаження все ж будується на наявності бази. Але ми відкриті до співпраці!