Найкращі фото Закарпатської, Вінницької, Волинської та Донецької областей 2021 року
Завершилося оцінювання робіт учасників за найкраще фото в областях України. Тож пропонуємо вашій увазі переможців у Закарпатській, Вінницькій, Волинській та Донецькій областях.
Закарпатська область
Найкращим журі визначило аерофото Ужгородського кафедрального собору Катерини Поліщук.
«Технічно доволі якісне фото, значна глибина різкості, якісна кольоропередача. Класичний фронтальний кадр, але за рахунок зображення в природному міському ареалі, світлина є вдалою і вигідно інформативною», — відзначила роботу членкиня журі, історикиня, Яна Тимошенко. А Тетяна Павлик, художниця й фотографиня, порівняла красу світлини із художньою картиною: «Завдяки вдалому освітленню та багатоплановій композиції це фото асоціюється з давнім живописним полотном — кадр, як картина». На надмірну обробку зображення вказав фотограф Олександр Андрющенко: «Гарна композиція, але через надмірну постобробку світлина втратила глибину».
Ужгородський кафедральний собор є головним греко-католицьким храмом Ужгорода і резиденцією мукачівських єпископів. Пам’ятка архітектури національного значення.
Інтер’єр собору оформлений у стилі рококо. Собор побудований з цегли, головний фасад увінчаний трикутним фронтоном, до якого примикають восьмигранні триярусні вежі з курантами. Спочатку дзвіниці собору були дерев’яними, однак у 1812 одна з них була майже повністю зруйнована бурею. Для симетрії знесли й другу, а 1814 року вежі відновили.
У лівій башті встановлений величезний дзвін «Іван» вагою одна тонна, а в правій — тритонний дзвін. До порталу прибудували сходинки з червоного мармуру. На обох дзвіницях є годинник з курантами, їх за власні гроші купив у Відні і подарував храмові Августин Єнковський.
Для незрячих туристів в ужгородському пасажі Баті встановлено бронзовий макет храму.
За практикою в соборі хоронили єпископів, останнє поховання відбулося в листопаді 1947 року після вбивства єпископа (блаженного) Теодора Ромжі. Після цього радянська влада оголосила про ліквідацію єпархії і передала майно російській православній церкві, в тому числі — Собор. Після відновлення Незалежності України храм повернули греко-католицькій єпархії.
Світлина цієї пам’ятки вперше перемагає у номінації «Найкраще фото області».
Список пам’яток Закарпатської області налічує всього 750 об’єктів, 555 із них уже представлені світлинами у Вікісховищі. Цього року учасники завантажили 358 фотографій 72 пам’яток (з них світлини 7 об’єктів було завантажено вперше), за перемогу в номінації змагались 13 авторів. А за увесь час проведення конкурсу — 264 учасники.
У 2021-му у конкурсі вперше провели спеціальну номінацію «Аерофото». Оскільки складно було спрогнозувати, який інтерес вона викличе, організатори конкурсу не дискваліфіковували аерофото від участі в основних номінаціях. Наступною за балами у регіоні зі світлин, що не були зроблені із дрона, квадрокоптера чи будь-якого іншого літального апарата, стала робота Андрія Мозоля, яка зображує церкву святої Параскеви у селі Олександрівка. Ця світлина стала б найкращою в області, якби аерофото не враховувалися. Ми будемо публікувати переможців «альтернативного» рейтингу у наших подальших публікаціях. Автори таких фото окремо отримають від організаторів сувеніри (якщо не отримають відзнак в інших номінаціях) і сертифікат учасника (за бажанням).
Вінницька область
Серед фотографії пам’яток Вінниччини найвищу оцінку отримала світлина Миколаївської церкви села Борисівка, що належить до Іллінецької міської ради. Автор фото — Сергій Оньков.
«Особливу виразність цьому зображенню створює майже монохромія густого синього (замість чорного) кольору у поєднанні з білими елементами декору церкви та хмаринами. Вдалий ракурс для детальної демонстрації, яскраве весняне освітлення створює радісний та піднесений настрій», — оцінила роботу членкиня журі Наталія Шестакова, мандрівниця та фотограф.
Миколаївська церква збудована 1751 року, пам’ятка архітектури місцевого значення. Про неї ще не створено окремої статті у Вікіпедії, тож світлини церкви поки використовуються у статті про саме село.
У попередні роки у конкурсі перемагали світлини костелу-мавзолею Потоцьких у селі Печера, Троїцького Браїлівського жіночого монастиря, Лядівського Усікновенського печерного монастиря, Михайлівської церкви в селищі Дашів, палацу у Вороновиці, Дзвіниці кармелітського монастиря у місті Бар, а у Вінниці — фото Водонапірної вежі, Домініканського монастиря та Церкви Воскресіння Христового.
У списку пам’яток Вінницької області 4086 об’єктів культурної спадщини, за час проведення конкурсу свої фото у Вікісховищі мають вже 1875 пам’яток. У 2021 році конкурсанти завантажили 2810 світлин 565 об’єктів, з них 178 — завантажені вперше. Цього року за перемогу у номінації змагались 33 автори, за час проведення конкурсу — 223.
Волинська область
Найкращим фото журі обрало світлину Успенського собору (Мстиславів храм) у Володимирі. Автор — Сергій Зисько.
Членкиня журі Наталія Шестакова високо оцінила роботу фотографа: «Виразна презентація пам’ятки у поєднанні з романтичністю та динамікою літнього сонячного неба. Лаконічність та чистота ліній завдяки продуманому ракурсу».
Храм збудований за часів волинського князя Мстислава II Ізяславича у 1160 році, перебудований у XVIII столітті. Успенський собор є пам’яткою давньоруського зодчества. Розташований він у самому центрі міста Володимира поруч з древніми міськими валами. Під час пожежі 1683 році, яка спустошила все місто, собор дуже постраждав і був відновлений лише в 1753 році.
Світлина цієї пам’ятки уже перемагала у номінації «Найкраще фото області» у 2012 році.
Кількість пам’яток Волинської області у конкурсному списку сягає 3484 об’єктів. За час проведення конкурсу світлини є у понад третини з них — 1363. Цього року 11 учасників подали 743 фото 248 пам’яток Волині, з них 89 — завантажені вперше. За час проведення конкурсу 186 учасників вантажили світлини пам’яток Волині.
Донецька область
Стара вежа у Маріуполі роботи Олександра Мальона перемогла як найкраще фото пам’ятки Донецької області.
Членам журі фотографія сподобалася, але зауваження отримала якість фото. «Цікавий ракурс, кольори, перспектива», — зауважила членкиня журі, архітекторка, Надія Лиштва.
Стара вежа — архітектурна пам’ятка Маріуполя висотою 33 м. У квітні 1908 року міська рада затвердила проєкт будівництва в Маріуполі водопровідної мережі. Проєкт створив інженер, міський архітектор та гласний Віктор Нільсен. Будівельні роботи зі спорудження водонапірної вежі та міського водопроводу розпочали в грудні 1909 року.
Міський водопровід почав діяти 3 липня 1910 року. На вулицях міста були побудовані водяні колонки з приміщеннями для доглядачів, які продавали воду. Окремі лінії були проведені в будинки заможних маріупольців. З 2016 року у відремонтованій вежі був створений креативний простір «Вежа», де проходять виставки, концерти, лекції та інші заходи.
Світлина цієї пам’ятки ще не перемагала в області.
Цього року учасники подали на конкурс 473 світлину 349 пам’яток, з них 39 — завантажені вперше у рамках конкурсу. Загалом у списку пам’яток Донецької області 9631 об’єктів, у Вікісховище за час проведення конкурсу було завантажено фотографії 1230 пам’яток, що становить лише 12%. За перемогу в номінації цього року змагались 16 авторів, а за увесь час — 218.
Для підготовки статті використані матеріали з Вікіпедії: «Ужгородський кафедральний собор», «Свято-Успенський кафедральний собор (Володимир)», «Стара вежа (Маріуполь)»