«Культурна спадщина України» у Вікіпедії 2023: підсумки акції
Цього року з 15 по 30 квітня в українській Вікіпедії вже традиційно пройшла акція «Культурна спадщина України» з нагоди Міжнародного дня пам’яток і визначних місць (ЮНЕСКО). Метою кампанії є написання та покращення статей про пам’ятки України, що вже втрачені чи перебувають під загрозою знищення, зокрема й через війну. Пропонуємо ознайомитися із підсумками та розповідями учасників про свій досвід та мотивацію.
15 учасників та учасниць створили понад 30 та поліпшили 10 статей про втрачені пам’ятки чи такі, що перебувають під загрозою, з дванадцяти регіонів України — Донецька, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Луганська, Миколаївська, Сумська, Хмельницька, Харківська, Черкаська, Чернігівська області та Київ. Деякі статті були створені вже після акції, частина статей — тільки започатковані як чернетки, і ще потребуватимуть роботи, зокрема про об’єкти Маріуполя. Увесь перелік новостворених та покращених статей можна переглянути на сторінці результатів акції.
Тепер у Вікіпедії українською можна прочитати статті про житловий будинок на Терещенківській вулиці, 5 у Києві — пам’ятку архітектури та історії місцевого значення, яка постраждала від ракетного удару 10 жовтня 2022 року. А також про житловий будинок на Жилянській вулиці, 116-А, без охоронного статусу, хоча й цінний для забудови свого періоду, пошкоджений вранці 17 жовтня 2022 року, коли Київ атакували дрони-камікадзе Shahed-136. Також з’явилася ціла низка статей про пам’ятки Меджибожа Хмельницької області. Ігор Западенко, який поліпшував та створював статті про пам’ятки Меджибожа, наприклад, «Каплиця-ротонда (Меджибіж)», «Торгові ряди (Меджибіж), «Млини (Меджибіж), «Житлові будинки (вул. Замкова, 16-20, Меджибіж), «Будинок ксьондза (кляштор, Меджибіж)», зауважив, що «акція була доброю нагодою ввести до Вікіпедії нову або оновлену інформацію про пам’ятки, які доживають свої останні дні або роки, до того ж за сотні кілометрів від фронту або зон ракетних обстрілів. Щоб знищити їх, не потрібні москалі — досить хазяйновитості українських обивателів. За час акції я створив кілька сторінок таких пам’яток, а також зробив просту річ: залінкував їх з основною статтею про містечко Меджибіж. Крім відомого Меджибізького замку, тут є ще кілька національних та місцевих пам’яток архітектури. Однак, на відміну від замку, вони належать громаді, продані приватним власникам або безгосподарні. Одна з пам’яток архітектури Меджибожа, яку на початку 2000-х продано приватникам, доведена власниками до стану руїни і просто цими днями розбирається на цеглу. Така ж доля вже спіткала або чекає на ще кілька пам’яток.
Завдяки сторінкам Вікіпедії хроніка з фотозвітом нинішнього знищення пам’яток потраплять на очі величезному числу користувачів. Адже Вікіпедія для більшості з них є найпершим і часто єдиним джерелом довідкової інформації. Насправді — дуже часто не об’єктивної, застарілої або міфічної інформації, що ґрунтується на застарілих авторитетах, особливо стосовно історії. А це було ще одним мотиватором створення нових статей: маєш сучасну та об’єктивну інформацію, володієш джерелами — створи статтю сам, не чекай. А далі спільнота буде розвивати і покращувати її».
Уже по завершенні акції Ігор створив статтю «Єврейська школа (Меджибіж)» про зразок єврейської забудови, зараз перебудовану на готель, без офіційного статусу.
Також створили та поліпшили багато статей про Харків та область. Михайло Тітаренко, один із активних учасників та переможців фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки 2022 року», створив 8 статей, бо «останнім часом велика кількість пам’яток в Україні руйнуються і через відсутність реставрації, і через війну. Майже всі створені мною статті стосуються зруйнованих чи пошкоджених пам’яток Харкова, які потребують реставрації». Серед започаткованих статей є «Садиба Павлових (Харків)», «Садиба Павлових (Малижине)», «Будівля Харківського Земельного банку», «Особняк Рижова (Харків)» та інші. Микита Кравцов, якому виповнилося тільки 15 років, долучився до акції, бо вважає, що «Вікіпедія має бути заповнена інформацією про музеї України та моєї рідної Харківщини». Він доповнив статтю «Куп’янський краєзнавчий музей», будівлю якого 25 квітня 2023 року майже зруйнував ракетний російський удар, поранивши та вбивши працівників музею.
Ольга Лобода, одна із переможниць фотоконкурсу, створювала статті про рідну Сумщину. Наприклад, вона започаткувала статтю про пам’ятку архітектури місцевого значення — «Церква Святого Георгія (Охтирка)», зведену 1884 року. Учасниця зауважила, що їй «дуже подобається брати участь в мистецьких подіях нашого краю. Наразі так мало можливостей для цього і так боляче від знищення нашої культури. Хочеться берегти такі важливі наші цінності».
Користувачка GrigorTa започаткувала статтю «Особняк Вацлава Кринського» на Черкащині, де з 1965 по 1994 роки помилково висіла табличка про перебування у ньому у 1849 році Тараса Шевченка, і за збереження цієї будівлі громаді довелося поборотися. Про свою мотивацію брати участь у кампанії вона написала так: «Мені дуже подобається саме цей проєкт, бо він, насамперед, дає змогу повідомити широкому загалу читачів української Вікіпедії про небезпеку втрати чи вже втрачені пам’ятки культурної спадщини та звернути увагу активної громадськості на порятунок пам’ятки».
Мар’яна Сеньків створила статтю «Турецька криниця (Гур’ївка)» про щойновиявлену пам’ятку архітектури XVIII століття у селі Гур’ївка Костянтинівської громади у Миколаївській області, зруйновану внаслідок обстрілів росіян 10 та 12 березня 2022 року. «Збереження і популяризація культурної спадщини — один з інструментів перемоги України у війні. Саме тому ця та схожі акції є надважливими», — написала учасниця.
Любов Станкевич поліпшувала статті про пам’ятки, наприклад, «Троїцько-Іллінський монастир (Чернігів)». Учасниця написала про свою мотивацію так: «Вікіпедія — чудова можливість популяризації не лише історії України, але і свого краю, адже кількість чудових пам’яток архітектури, відомих людей і людей, про яких ще потрібно розповісти світу, в Україні величезна. Ну, і крім того — це цікаво, перегорнути купу джерел, щоб знайти інформацію про тему, яка тебе зацікавила, і розповісти це для всіх. Сама часто користуюсь Вікіпедією у роботі, отже хочеться, щоб інформації було більше, достовірної і цікавої».
Серед статей, започаткованих у рамках акції, є також пам’ятки з Луганщини, наприклад, «Церква Святого Феодосія Чернігівського (Михайлівка)»; із Запоріжжя — «Садиба Генріха Янцена» (Оріхів); Прикарпаття — «Перегінський замок» тощо.
«Сама сторінка проєкту є активною протягом усього року, і можна доповнювати списки, уточнювати та виправляти. На жаль, культурна спадщина України руйнується постійно…» — прокоментувала Ольга Крезуб, членкиня організаційного комітету «Вікі любить пам’ятки», активна дописувачка Вікіпедії.
Сторінка проєкту: Вікіпедія:Проект:Культурна_спадщина_України
Для довідки: ГО «Вікімедіа Україна» — громадська організація, регіональне відділення Фонду Вікімедіа, що займається підтримкою проєктів Вікімедіа (Вікіпедії, Вікіцитат, Вікіджерел тощо) в межах України. З 2012 року організовує українську частину міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки», а також супутні акції із написання та поліпшення статей про пам’ятки України.
Для підготовки статті використані матеріали з Вікіпедії: «Будинок на Терещенківській вулиці, 5», «Будинок на Жилянській вулиці, 116-А», «Садиба Павлових (Харків)», «Церква Святого Георгія (Охтирка)», «Особняк Вацлава Кринського», «Турецька криниця (Гур’ївка)».
Читайте також: