Результати відзнаки «Якісне фото маловідомої пам’ятки» від ГО «Україна Інкогніта»
2022 року ГО «Україна Інкогніта» вперше оголосила відзнаку «Якісне фото маловідомої пам’ятки» у межах української частини міжнародного конкурсу «Вікі любить пам’ятки». Публікуємо результати та шорт-лист робіт.
«”Україна Інкогніта” здійснює постійну роботу із документування та популяризації культурної спадщини України. Вони проводять регулярні краєзнавчі експедиції регіонами України, публікують матеріали у себе на сайті, сформувавши хорошу базу для планування подорожей, туристичний портал маловідомими місцями України. Тож ця відзнака була для нашої команди цікавим партнерством.
Звісно, сам формат фотоконкурсу “Вікі любить пам’ятки” є дещо обмежений, адже за міжнародними правилами приймаються тільки світлини об’єктів культурної спадщини, які мають офіційний охоронний статус, а в наших умовах доволі багато об’єктів, які мали б захищатися державою, цього статусу не мають; натомість багато пам’яток, які досі перебувають на обліку, вже давно мали б втратити цей статус. Наприклад, у вересні 2022 року команда “Україна Інкогніта” відвідали давній козацький цвинтар у селі Новоселиця (Звенигородський район Черкаської області, тепер — Катеринопільська громада), але в офіційних списках у селі є тільки дві пам’ятки — “Братська могила радянських воїнів” (охор. №1916, пам’ятка історії місцевого значення) та “Пам’ятник воїнам-односельцям” (охор. №1927, пам’ятка історії місцевого значення)…
У попередні роки ми намагалися організовувати спецномінації, куди тематично включалися б і ті об’єкти, які держава не обліковує, наприклад, ”Єврейська спадщина”, “Квіти України”, “Млини”, “Дерев’яна архітектура”, “Пам’ятки національно-визвольної боротьби” тощо, адже навіть якщо об’єкти не мають офіційного статусу, для ілюстрування статей Вікіпедії вони є цінними. Цього року конкурс проводився зі значними обмеженнями, пов’язаними як із безпекою самих учасників, так і з національною безпекою, тож навіть спеціальні номінації проводилися тільки серед світлин пам’яток з офіційним статусом. Щоб організувати відбір для журі “Україна Інкогніта”, ми відсіяли ті пам’ятки, які наші учасники часто фотографують», — прокоментувала Наталія Тимків, членкиня організаційного комітету фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки», адміністраторка розділу Вікіпедії українською мовою. «Звісно, серед учасників нашого конкурсу багато тих, які люблять подорожувати зовсім не туристичними місцями, тож “маловідома” пам’ятка для середньостатистичного туриста буде “дуже відомим місцем” для наших постійних учасників».
Отже, за оцінками журі відзнаки перше місце посіла світлина авторства Сергія Орлика із зображенням «японського» манежу Деркульського кінного заводу Данилівки Луганської області. У категорії на Вікісховищі є тільки 9 світлин цієї пам’ятки.
Цю ж світлину відзначило й журі національного етапу як «Найкраще фото Луганської області». Робота датується 4 жовтня 2019 року. Це один з найстаріших кінних заводів України, заснований 1765 року. Комплекс пам’яток національного значення. На жаль, доля самого заводу станом на зараз невідома.
Друге місце поділили світлини Катерини Байдужої та Олександра Мальона.
Світлина із зображенням Губківського замку потрапила й до національного топ-125. Фото зроблене 5 грудня 2018 року із дрона. Ця фортеця перебуває у стані руїни з 1708 року. Категорія цієї пам’ятки архітектури національного значення на Вікісховищі є більш наповнена — 79 світлин — але як на живописні руїни та цікавий об’єкт, це потенційно туристичне місце обділене увагою.
Світлина зроблена 14 жовтня 2021 року з дрона. Про курган у селі Безбородькове Дніпропетровської області, який є пам’яткою археології національного значення, можна прочитати цілу розвідку. Категорія на Вікісховищі налічує тільки 12 світлин.
Відзнаку за світлини нерозтиражованих пам’яток «Відкриття» отримують користувачі Костянтин Кулаков та Lif.Alina.
Світлина зроблена 2 березня 2011 року. Балта-Тіймєз, кладовище в Йосафатовій долині, є пам’яткою архітектури місцевого значення. Категорія на Вікісховищі налічує 64 світлини.
На цій світлині зображено дві пам’ятки — лютеранська кірха та училище у Бердянську. Знімок зроблений 29 травня 2021 року. У категоріях на Вікісховищі є 20 фото училища та 24 світлини кірхи.
З шорт-листом відзнаки можна ознайомитися за посиланням: Commons:Wiki Loves Monuments 2022 in Ukraine/UI.
В опитуванні, яке організатори проводили серед учасників, що подавали світлини на конкурс, було питання щодо маловідомих пам’яток. Багаторічний учасник Микола Сарапулов, наприклад, писав про «цікаві будівлі — трамвайні зупинки. Причому навіть там де трамваю і близько немає. Наприклад, ресторанчик в Аркадії чи магазин на Великому Фонтані». Вячеслав Галєвський нагадав про дерев’яну церкву та вітряк у селі Карасин та церкву у селі Ворокомле, а також «залишки колишнього польського панського маєтку з каплицею» (не перебуває на офіційному обліку) у тому ж селі Волинської області. Олексій Луцький писав про обеліск найпівденнішого пункту геодезичної дуги Струве у селі Стара Некрасівка Одеської області. Катерина Тимончук прокоментувала загалом, що «дуже велика кількість об’єктів історико-культурної спадщини, в силу певних соціально-економічних причин, не вигідного географічного положення, важкодоступності тощо, змінюють свій первісний вигляд під дією руйнівних сил часу, знаходяться в занедбаному стані. Наприклад, маєток Когана на Вінниччині, що зараз являє собою залишки колишньої розкоші із добре помітними слідами пожежі, де-не-де просідаючою підлогою, вибитими вікнами та дверима. Проте, всередині будівлі збереглися ліпнина, фрески та печі з кахлями, відповідно, якщо відреставрувати цей маєток і зробити перебування в ньому безпечним, він би став чудовою туристичною локацією. Ще не можу не згадати палац Трубецьких в смт Козацьке Херсонської області [не перебуває на офіційному обліку] від якого залишився лише фасад. І таких об’єктів на території України сотні. А зараз, під час війни, під загрозою руйнування знаходяться навіть ті архітектурні пам’ятки, що дійшли до наших днів в добре збереженому стані. Хочеться зберегти ці унікальні будівлі для майбутніх поколінь бодай на світлинах. Особисто я люблю переглядати архівні світлини свого рідного міста Кропивницький, та інших міст. Тому необхідно слідкувати за станом цих пам’яток, охороняти їх, зберігати, та, за необхідності, відновлювати». Олександр Педенко згадав про кургани. Звісно їх важко й ідентифікувати, правда, і все більше зникає безслідно від розорювань та забудов…
Користувачі Костянтин Кулаков та Lif.Alina не активували свою пошту у вікіпроєктах, а тому у організаторів немає можливості зв’язатися з переможцями. Будемо вдячні, якщо користувачі напишуть організаційному комітету на wlm@wikimedia.org.ua.
Ці та інші світлини, відзначені у конкурсі 2022 року, можна переглянути на Вікісховищі за посиланням.
Для підготовки публікації використано матеріали за статей Вікіпедії «Деркульський кінний завод», «Губківський замок», «Балта-Тіймєз».
Для контексту: