ПереможціРезультатиСпецномінації

Результати номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток» та дебютанти 2023 року

2023 року в українській частині конкурсу «Вікі любить пам’ятки» 278 учасників й учасниць завантажили майже 20 тисяч світлин. За цим показником Україна стала третьою серед 46 країн-учасниць. На цих роботах зображено 5548 об’єктів (з них 628 — завантажені вперше).

У номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток» нагороджується десять переможців, а у номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток у регіоні» — визначається переможець у кожному регіоні. Окремо також відзначається десять конкурсантів-новачків (тобто таких, які ще не брали участі у попередніх конкурсах «Вікі любить пам’ятки» в Україні), які сфотографували найбільше пам’яток.

«Метою конкурсу “Вікі любить пам’ятки” є зібрати фотографії всіх пам’яток культурної спадщини України й розмістити їх у Вікісховищі, щоб мати змогу проілюструвати статті Вікіпедії. Тому номінації “За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток” та “За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток у регіоні” мають важливе значення, адже не всі об’єкти, які мають статус пам’ятки культури, зможуть презентувати Україну на міжнародному етапі. Тому важливо, щоб учасники мали мотивацію фотографувати пам’ятки навіть якщо вони не є туристично привабливі або цікаві саме як “конкурентоспроможні об’єкти”. Кожна країна-учасниця встановлює свої правила проведення конкурсу, є певні відмінності, але нам невідомо, щоб в інших країнах були номінації, націлені на кількість об’єктів, тож, можливо, це наша “родзинка”»,  — прокоментував Микола Козленко, член організаційного комітету, адміністратор розділу Вікіпедії українською мовою.

Усі учасники конкурсу беруть участь у цих номінаціях. Переможці визначаються через складний підрахунок балів учасників. У основі лежить кількість об’єктів, сфотографованих учасником на конкурсі. Також враховуються наявність світлин об’єкта (якщо це новий об’єкт, фото якого раніше не завантажувалися у межах конкурсу, нараховуються додаткові бали), кількість авторів, які вже подавали світлини цих об’єктів (чим більш туристичний (відомий) об’єкт — тим частіше його світлини вантажаться учасниками, а отже тим менше можна отримати за нього балів), а також кількість світлин із населеного пункту, де розташована пам’ятка (чим менше світлин, тим більше балів). Ці умови детально розписано у регламенті конкурсу, а приклад розрахунку наведено наприкінці цього допису.

У номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток» в конкурсі перше місце посів Петро Грушко, який завантажив світлини 647 об’єктів; з них 176 вперше отримали світлини у Вікісховищі. Петро вдруге бере участь у конкурсі, цього року його роботу також було відзначено у спеціальній номінації «Єврейська спадщина».

Петро Грушко про себе та свою мотивацію написав так: «Я веломандрівник. Об’їздив з своїм двоколісним побратимом вже 7 областей. Кожен рік по одній області. Два останніх роки мандрую Тернопільщиною. Якщо в попередніх областях відвідував в основному пам’ятки та різні цікавинки, то в цій області планую побувати у всіх населених пунктах. Взяти участь в конкурсі вирішив після того, як почав заповнювати Вікіпедію світлинами з мандрів. Хотілося це робити вже давно, але жовтень чудова пора для мандрівок і часу для участі в конкурсі залишалося не так багато. Дуже хочеться, щоб люди, які вирішили поїхати в якусь подорож, мали більше інформації, підкріпленої відповідними фотографіями».

Нижче представлено десять переможців у загальнонаціональному заліку номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток»:

  1. Грушко Петро Альбінович (647 об’єктів, з них 176 — нові; 6628 балів);
  2. Постернак Вадим Дмитрович (1132 об’єкти, з них 15 — нові; 3192 бали);
  3. Олексієнко Жанна Михайлівна (554 об’єкти, з них 29 — нові; 2652 бали);
  4. Шевчук Володимир Васильович (470 об’єктів, з них 20 — нові; 1936 балів);
  5. Мачуленко Олена Іванівна (286 об’єктів, з них 56 — нові; 1576 балів);
  6. Мальон Олександр Романович (203 об’єкти, з них 20 — нові; 1309 балів);
  7. Лобода Ольга Павлівна (139 об’єктів, з них 17 — нові; 1034 бали);
  8. Користувач Hwyrd (248 об’єктів, з них 8 — нові; 820 балів);
  9. Користувачка Станислава Ро (108 об’єктів, з них 27 — нові; 807 балів);
  10. Захаров Олександр Сергійович (45 об’єктів, з них 33 — нові; 642 бали).

Про багаторічних учасників, які цього року завантажили «ювілейні» світлини, Вадима Постернака, Жанну Олексієнко та Володимира Шевчука можна детальніше прочитати тут, тут і тут. Олена Мачуленко, теж багаторічна учасниця та призерка, зауважила, що «мандрівки, краєзнавство і фотографія» є її давніми хобі.

Олександр Мальон, який за балами опинився на шостому місці, теж розказував про себе в інтерв’ю як автор «ювілейних» фото. Ольга Лобода, яка цього року посіла сьоме місце у загальному рейтингу, поділилася, що вона хоче, «щоб якнайбільше фото українських пам’яток наповнювали інформаційний простір».

Користувач Hwyrd розповів, що  йому «завжди було цікаво відкривати для себе міста та пам’ятки України та фотографувати, таким чином назбиралася велика кількість фотографій. Давно подумував, що добре було б використати їх для чогось, бо за допомогою фото можна показати звернути увагу усього світу на красу архітектури рідного міста, та навіть і місцевих мешканців, які через, на жаль, іноді занедбаний стан пам’ятки можуть і не завжди звертати на неї увагу. Через загрозу руйнування під час війни документування пам’яток має ще більше значення».

Користувачка Станислава Ро, яка цього року вперше взяла участь у конкурсі, теж стала авторкою «ювілейної» роботи, інтерв’ю із нею можна прочитати тут. Олександр Захаров, який посів десяте місце у загальному рейтингу, завантажив багато світлин рідної Донеччини, фото більшості з цих об’єктів завантажено вперше.

«Традиційно також ми нагороджуємо переможців у номінації “За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток” окремо в кожному регіоні України. Це теж робимо, щоб мотивувати учасників із недопредставлених регіонів, а також заохочувати їздити до таких регіонів, звісно, з дотриманням необхідних обмежень. За час проведення конкурсу найменш представленими залишаються Донецька (13% від загальної кількості об’єктів, що охороняються), Дніпропетровська (14%) та Миколаївська (19%). Найбільш ілюстрованим є Київ, але навіть там досі не сфотографовані 10% пам’яток» — зауважив Микола Козленко.

У номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток регіону» рейтинг такий

  • АРК — Шевчук Володимир Васильович
  • Вінницька — Постернак Вадим Дмитрович
  • Волинська — Галєвський Вячеслав Миколайович
  • Дніпропетровська — Бєсєдін Олег Вадимович
  • Донецька — Захаров Олександр Сергійович
  • Житомирська — Приходько Юрій Васильович
  • Закарпатська — Олексієнко Жанна Михайлівна
  • Запорізька — Шевчук Володимир Васильович
  • Івано-Франківська — Ярмоленко Дмитро Вікторович
  • Київська — Мачуленко Олена Іванівна
  • Кіровоградська — Постернак Вадим Дмитрович
  • Луганська — Непран Вячеслав Григорович
  • Львівська — Гапонюк Ростислав Миколайович
  • Миколаївська — Оньков Сергій Миколайович
  • Одеська — Користувач Hwyrd
  • Полтавська — Олексієнко Жанна Михайлівна
  • Рівненська — Користувачка Станислава Ро
  • Сумська — Лобода Ольга Павлівна
  • Тернопільська — Грушко Петро Альбінович
  • Харківська — Марущенко Іван Володимирович
  • Херсонська — Марущенко Іван Володимирович, Шевчук Володимир Васильович
  • Хмельницька — Грушко Петро Альбінович
  • Черкаська — Мальон Олександр Романович
  • Чернівецька — Постернак Вадим Дмитрович
  • Чернігівська — Олексієнко Жанна Михайлівна
  • місто Київ — Мачуленко Олена Іванівна
  • місто Севастополь — Шевчук Володимир Васильович

2023 року з 278 учасників та учасниць, які подали свої роботи на конкурс, 60% — взяли участь вперше. Серед них 124 (45%) зареєструвалися у вікіпроєктах уже після старту змагання [1]. Мова йде саме про облікові записи; тож цілком можливо, що деякі з цих конкурсантів уже брали участь раніше, але забули пароль чи назву свого облікового запису, і зареєструвалися знову. 

Зауважимо, що у цій номінації і досвідчені користувачі вікіпроєктів можуть бути нагороджені, якщо вони вперше завантажили світлини на конкурс.

Список відзначених новачків у 2023 році [2]:

    • Користувач(ка) Inna Komarovska* 
    • Користувач(ка) Kuzminkina* 
    • Горобівська Цвітана Юріївна
    • Кукурузова Євгенія Валеріївна
    • Войчук Володимир Васильович
    • Ященко Віталій Віталійович
    • Негребецька Аліна Миколаївна
    • Пишний Ігор Михайлович
    • Користувач(ка) Заєць Елла*
    • Артеменко Альона Леонідівна

* Користувачі(чки) Inna Komarovska, Kuzminkina та Заєць Елла ще не вийшли на зв’язок. Просимо активувати пошту, щоб отримати форму, або зв’язатися з організаційним комітетом wlm@wikimedia.org.ua

Ми розпитали про мотивацію взяти участь у конкурсі у нових учасників. Цвітана Горобівська поділилася, що їй було «приємно допомогти доповнити новими світлинами інформацію про памʼятки архітектури. Це може бути комусь корисним та надихнути на нові подорожі». У Євгенії Кукурузової ситуація складніша, вона написала, що «зараз в мене не має можливості щось фотографувати. Лишилися лише спогади, якими хотілося поділитися. Тому подивилася свої архіви, знайшла підходящі фото та вирішила взяти участь». Володимир Войчук відписав, що: «Люблю фотографувати в населених пунктах, вирішив поділитись».

Учасниця Аліна Негребецька про свою мотивацію взяти участь розповіла так: «Я люблю подорожувати Україною і зберігати фото на згадку про нашу гарну природу й архітектуру. Під час подорожей Україною я бачила багато шедеврів архітектури, які руйнуються. В Україні на стільки багато різних пам’яток, які руйнуються через недостатнє фінансування, а також через те, що люди дуже мало знають про свій рідний край, тому якщо мій внесок у вигляді фотографій допоможе змінити цю ситуацію на краще я буду щаслива!». А Ігор Пишний, який раніше брав участь у фотоконкурсі «Вікі любить Землю», а у «Вікі любить пам’ятки» змагався вперше, став автором 3500-го завантаженого фото 2023 року, тож із ним можна прочитати ціле інтерв’ю тут.

Альона Артеменко взяла участь у конкурсі перший раз. Вона завантажила вже історичне фото 2013 року остаточно зруйнованої пам’ятки — останнього млина Дніпропетровщини, пам’ятки архітектури та містобудування місцевого значення (охоронний номер 206) у селі Калужине. Ці світлини тепер ілюструють статтю у Вікіпедії. Учасниця описала свою мотивацію так: «розказати світові про мою маленьку Батьківщину, привернути увагу людей до збереження пам’яток і вивчення історії свого краю»

Вибір світлин для ілюстрації — суб’єктивне рішення авторів допису.

Перелік усіх учасників та учасниць цьогорічного конкурсу та їхній внесок можна переглянути за посиланням.

[1] Міжнародна статистика за країнами: https://wikiloves.toolforge.org/monuments/2023 

[2] Рейтинг нових користувачів формувався як і у загальній кількісній номінації, з урахуванням того, скільки фотографій пам’яток було завантажено до початку цьогорічного конкурсу (п.7.3 у регламенті).

Про підрахунок

Як і у попередні роки, оцінка фотографії складається з суми базового (1 бал) і додаткових балів. Максимальний бал за новий об’єкт становить 21 бал, якщо пам’ятка сфотографована вперше та з цього населеного пункту більше не було світлин на момент початку конкурсу. Як і раніше, є п’ять категорій за кількістю авторів та світлин. Детальніше про нарахування балів можна почитати у регламенті конкурсу, п. 7.3. 

Наприклад, Олександр Захаров завантажив світлини лише 45 пам’яток, однак увійшов у десятку переможців (для порівняння, Станислава Ро, яка посіла дев’яте місце у рейтингу, завантажила фото 108 об’єктів, а Ростислав Гапонюк, який посів одинадцяте місце, завантажив світлини 60 об’єктів). Це стало можливо, оскільки він завантажив фото:

  • 16 пам’яток, фото яких завантажені вперше і в населених пунктах, де світлин інших пам’яток не було (кожен такий об’єкт отримав по 21 балу = 1 база +10 немає інших авторів +10 немає інших світлин)
  • 3 пам’ятки, фото яких ніхто не завантажив, із тих населених пунктів, де вже є до 3 світлин інших пам’яток (це дає по 17 балів = 1 + 10 +6 є дуже мало інших світлин)
  • 2 пам’ятки, фото яких ніхто не завантажив, із тих населених пунктів, де вже є до 4—9 фотографій світлин інших пам’яток (це дає по 14 балів = 1 + 10 + 3 є трохи інших світлин
  • 1 пам’ятка, фото якої до старту конкурсу 2023 року вантажили 1—3 учасники, і з тих населених пунктів, де є від 1 до 3 світлин інших пам’яток (це дає по 13 балів = 1 + 6 дуже мало авторів + 6)
  • 1 пам’ятка, фото якої ніхто не завантажив, із тих населених пунктів, де вже є з 10—49 фото інших пам’яток (це дає по 12 балів =1 + 10 +1 є багатенько світлин)
  • 11 пам’яток, фото яких ніхто не завантажив, із тих населених пунктів, де вже є 50 чи більше фото інших пам’яток (це дає по 11 балів =1 + 10 +0 є багато світлин)
  • 6 пам’яток, фото яких завантажили від 1 до 3 учасників, із населених пунктів, де є від 10 до 49 знімків інших пам’яток (це дає по 8 балів = 1 + 6 + 1)
  • 4 пам’ятки, фото яких завантажили від 1 до 3 учасників у населених пунктах, де є понад 50 світлин (додається по 7 балів = 1+ 6 + 0)
  • 1 пам’ятка, яку фотографували від 4 до 6 учасників у населених пунктах, де є від 10 до 49 знімків інших пам’яток (додається по 5 балів = 1 + 3 + 1).

Після підрахунку (16х21+3х17+2х14+1х13+1х12+11×11+6х8+4х7+1х5) загальний рейтинг учасника дорівнює 642. За внеском кожного учасника сформований детальний звіт, де можна переглянути підрахунок. Тут можна переглянути внесок Олександра Захарова.

Зверніть увагу, що з огляду на кількість завантажених фото опубліковані бали підраховані автоматично з лише частковою перевіркою вручну. Якщо ви хотіли б перевірити свій підсумковий бал, напишіть організаційному комітету на wlm@wikimedia.org.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *