Новини / NewsПереможціРезультатитоп-10

Найкращі фотографії пам’яток культури України 2021

Представляємо 10 найкращих робіт української частини найбільшого міжнародного конкурсу фотографій об’єктів культурної спадщини для Вікіпедії «Вікі любить пам’ятки». У 2021 році на конкурс учасники  подали понад 25 тисяч світлин та відео пам’яток культури України. 

Найкращими за якістю, композицією, енциклопедичністю журі обрало світлини пам’яток у Києві і Севастополі та  Закарпатській, Харківській, Луганській, Львівській, Івано-Франківській, Одеській, Хмельницькій областях. Ці фотографії представлятимуть Україну на міжнародному етапі конкурсу, де будуть змагатися із переможцями з інших країн. 

«Конкурс «Вікі любить пам’ятки» має на меті зібрати фотографії всіх об’єктів нерухомої спадщини світу. Ми хочемо як проілюструвати статті про вітчизняну культурну спадщину у Вікіпедії, так і привернути увагу до стану збереженості пам’яток. У конкурсі беруть участь всі охочі. Серед учасників та учасниць — професійні фотографи, краєзнавці, редактори Вікіпедії, а часто це просто небайдужі до збереження культурної спадщини люди. Приємно, що десятка найкращих фото, які представляють Україну на міжнародному етапі, дуже різноманітна — від Києва до невеликого села на Луганщині, від мостів у Карпатах до давніх руїн Севастополя», — прокоментував  Микола Козленко, адміністратор української Вікіпедії, член організаційного комітету «Вікі любить пам’ятки».

Списки проєкту «Вікі любить пам’ятки» у Вікіпедії залишаються найбільшою відкритою базою офіційних об’єктів нерухомої спадщини України. Волонтери створили та постійно вдосконалюють (поповнюють та виправляють) перелік об’єктів нерухомої культурної спадщини України. 

Відкриті списки у Вікіпедії та зрозумілий функціонал із завантаження дозволяє зробити процес участі зручним та доступним. За десять років конкурсу вдалося отримати фотографії 39248 пам’яток культури України.

У межах конкурсу визначали також авторів найкращих фотографій пам’яток за регіонами; учасників, що сфотографували найбільшу кількість об’єктів, загалом та за областями; а також конкурсантів, які вперше взяли участь у фотозмаганні. Окрім основного конкурсу, цього року проходили спеціальні номінації «Віа Регіа Україна», «Єврейська спадщина», «Млини», «Пам’ятки Подесення», «Квіти України», «Пам’ятки національно-визвольної боротьби», «Відео» та «Аерофото». Переможці частини спецномінацій вже оголошені, інших опублікуємо незабаром.

Найкращою світлиною «Вікі любить пам’ятки 2021» стало аерофото Ужгородського кафедрального собору фотографині Катерини Поліщук. Світлина перемогла і в обласній номінації [1].

«Завдяки вдалому освітленню та багатоплановій композиції це фото асоціюється з давнім живописним полотном — кадр, як картина» — прокоментувала аерофото членкиня журі, художниця й фотографиня, Тетяна Павлик.

Друге місце посіло  аерофото Успенського собору у Харкові, яке також зробила Катерина Поліщук. Це фото перемогло в обласній номінації, як найкраще фото  Харківської області.

«Виразна та яскрава презентація собору у міському середовищі, вдале освітлення та ракурс, загальне відчуття радості та свіжості. Не погана, як для аерофото, технічна якість»,  — оцінила світлину членкиня журі, фотографиня, мандрівниця Наталія Шестакова.

Для Катерини Поліщук аерофото є зараз основним напрямком у фотографії. Вона вже не перший рік бере участь у змаганні, і готувалася до нього заздалегідь.

Зображення цього собору вже не вперше стає найкращим у номінації. Фото пам’ятки авторства Вадима Постернака перемагало у 2018 році

Третє місце, за підсумками голосування, отримала світлина церкви Різдва у селі Новобіла Луганської області.  Автор фото — Андрій Шейко.

Членкиня журі, заслужена працівниця культури України, Галина Войцехівська високо оцінила композицію світлини: «Висока технічна якість фото, вдало обраний ракурс; освітлення підкреслює поєднання кольорів самої церкви та навколишнього середовища». А Надія Лиштва, архітекторка, членкиня журі конкурсу, звернула увагу на те, що зображень пам’ятки мало: «Передивившись простори інтернету, здивувалась наскільки мало фотографій цієї пам’ятки. Що робить це фото ще більш унікальним».

Сам автор прокоментував свою мотивацію взяти участь у конкурсі так: «Я часто користуюсь Вікіпедією, хочу внести і свій, може і невеликий, внесок у цю справу. Та й збереження пам’яток історії і культури — цікава для мене тема».

Четверте місце у костелу святого Миколая у Києві. Автор фото — Сергій Демченко.

«Фото вражає вдалим використанням геометрики архітектурних споруд та міського ландшафту, глибиною та багаторівневістю ракурсу. Монохромність підсилює світлину, архітектурний стиль пам’ятки вигідно відтіняється сучасною архітектурою, що досить рідко вдало вдається передати у фотографії, на цій — автору вдалось ідеально підсилити співіснування старовини та сьогодення», — прокоментувала світлину членкиня журі, історикиня Яна Тимошенко.

Сергій пояснив своє рішення взяти участь у конкурсі так: «Я — фотограф. Як і художнику, так і фотографу потрібен глядач. Ось я й ділюся своїми фотографіями в соціальних мережах і в різних конкурсах, щоб отримати визнання».

На п’ятому місці — палац у Підгірцях у Львівській області. Сфотографував пам’ятку — Сергій Зисько.

«Гарні композиція і кольори. Тіні і відблиск сонця ліворуч додають краплинку сюрреалізму», — прокоментував світлину член журі, фотограф Андрій Макуха. Про ракурс та зйомку роботи також поділилася враженнями Наталія Шестакова: «Вдале представлення дуже популярної пам’ятки; цей ракурс також широко презентований і дуже виразно виглядає на світлині завдяки чудовому поєднанню часу зйомки, освітлення, кольорів, елементів зовнішнього ландшафту, що стало можливим, звісно, завдяки майстерності фотографа».

Для Сергія основна причина брати участь у конкурсі, це «популяризація за допомогою фото рідного краю та України».

Шосте місце у ТОП-10 посіло фото церкви святої Параскеви. Пам’ятка розташована у селі Олександрівка Закарпатської області. Фотограф — Андрій Мозоль.

На сьомому місці фото — аерофото залізничних кам’яних мостів у Ворохті Івано-франківської області.Фотограф — Олександр Мальон.

Членам журі сподобався мальовничий краєвид світлини. Схвальні відгуки отримала композиція кадру. Зауваження стосувалися тільки технічної якості. Член журі, фотограф, мандрівник, Сергій Криниця пояснив зауваження до фото так: «Ракурс гарний, щодо техніки так, на жаль свої обмеження накладає технічна можливість камери дрону».

Олександр уже неодноразово брав участь у конкурсі й перемагав. Для себе він визначив мотивацію до участі «заради популяризації пам’яток України та їхнього збереження. Також бажання отримати оцінку якості моїх фото від професійних незалежних журі»

Восьме місце у світлини   «Базиліки 1935 року», що у Севастополі. Фотографиня — Вікторія Роговенко.

Світлані Кравчук, фотографині, членкині журі, сподобалася кольорова гама зображення: «Добре виконана фотографія по композиції та кольорам, особливо красивий пастельний колір». «Космічна легкість важких каменів. Гарна ілюстрація», — прокоментувала роботу інша членкиня журі, редакторка Вікіпедії Анна Хроболова. Окремі зауваження стосувались лише обробки країв капітелей колон.

Переможниця, Вікторія Роговенко, так прокоментувала свою участь у конкурсі «бажанням приєднатися до проєкту, щоб колись одного разу мої фотографії принесли користь».

Через російську окупацію півострова дуже складно отримувати світлини із Криму та Севастополя. Умови конкурсу дозволяють брати участь у конкурсі фотографіям, які були зроблені у попередні роки, адже можна вантажити власні фотоархіви, але це також означає, що роздільність світлин може задовольняти все менше й менше з кожним роком.

Дев’яте місце у ТОП-10 присудили аерофото Одеського національного академічного театру опери та балету. Фотограф — Костянтин Брижниченко.

«Блискуча презентація однієї з головних пам’яток Одеси завдяки дуже вдалій композиції в оточенні історичної забудови та парків, портових споруд, моря та ландшафту віддалених районів міста. Вечірнє міське освітлення та кольори неба та моря створюють додатковий ефект святковості, веселого піднесення, радості від повноти та бурхливості життя. Гарна як для вечірнього аерофото технічна якість зображення», — оцінила роботу Наталія Шестакова. 

До слова, у 2014 році Костянтин Брижниченко переміг на міжнародному етапі фотоконкурсу. Його світлину Святогірського монастиря у Донецькій області визнали найкращою із понад 321 тисячі світлин з усього світу.

Замикає десятку списку — панорама блакитної кімнати у палаці Самчики Хмельницької області. Автор фото — Сергій Зисько.

«Композиційно цікаве і водночас суперечливе фото через зміщений логічний центр», —  сказала про фото Яна Тимошенко. «Прекрасне фото інтер’єру, як за якістю, так і композиційно (враховуючи обмеження, викликані розміром внутрішнього приміщення)»,  —  прокоментувала фото Надія Лиштва.

Топ-125 світлин за оцінками журі можна переглянути за цим посиланням, а також прочитати більше про процес відбору.

Вітаємо переможців та дякуємо всім учасникам за ваші роботи! Вони вже знаходять своє місце у статтях найбільшої онлайн-енциклопедії Вікіпедії та допомагають документувати стан пам’яток культури України.

Церемонія нагородження переможців цього разу пройде онлайн в Zoom 20 лютого (неділя) о 14:00. Для участі просимо зареєструватися за посиланням. Також підписуйтесь на подію у Фейсбук. Запрошуємо усіх зацікавлених!

[1] У 2021-му у конкурсі ми вперше зробили спеціальну номінацію «Аерофото». Оскільки складно було спрогнозувати, який інтерес вона викличе, ми, як організатори конкурсу, включили аерофото до основних номінацій. Враховуючи цей момент ми публікували найкращі світлини у регіонах, вказуючи і наступні за балами роботи, що не були зроблені із дрона, квадрокоптера чи будь-якого іншого літального апарата. Такий самий рейтинг ми підготували і для топ-10 світлин. Обидва рейтинги можна переглянути за посиланням.

Автори світлин-переможців «альтернативного» рейтингу окремо отримають від організаторів сувеніри (якщо не отримають відзнак в інших номінаціях) і сертифікат учасника (за бажанням).

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *