ПереможціРезультатиСтатистикатоп-10

Найкращі фотографії пам’яток культури України 2022

Представляємо 10 найкращих світлин культурної спадщини України за результатами української частини міжнародного конкурсу «Вікі любить пам’ятки». У 2022 році учасники та учасниці кампанії завантажили для Вікіпедії майже 14 тисяч зображень памʼяток культури України, із них експертне журі обрало 10 переможців. 

«Вікі любить пам’ятки» (Wiki Loves Monuments) — найбільший у світі фотоконкурс пам’яток культурної спадщини для ілюстрування Вікіпедії. Він зародився у Нідерландах в 2010 році, а в Україні цей щорічно конкурс проводиться починаючи з 2012 року.

У 2022 році українська частина конкурсу проходила з 1 по 31 жовтня. До неї долучилися 292 учасників та учасниць, які завантажили 13 982 світлин українських памʼяток. За кількістю світлин Україна посіла четверте місце серед 39 країн-учасниць.

У звʼязку з воєнним станом в Україні, участь у конкурсі могли брати лише фотографії, що були зняті до 23 лютого 2022 року включно.Таке обмеження встановили організатори, щоб не наражати учасників на небезпеку, а конкурсні світлини не відображали сучасного стану памʼяток і не могли випадково розкрити інформацію, що може зашкодити національній безпеці.

«Конкурсні списки “Вікі любить пам’ятки” у Вікіпедії залишаються найбільшою відкритою базою офіційних об’єктів нерухомої культурної спадщини України. Зараз ці списки налічують понад 95 тисяч позицій. За 10 років конкурсу в Україні вдалося отримати у вільному доступі майже 366 тисяч фотографій 39,6 тисяч українських памʼяток. Документування нашої культурної спадщини є як ніколи актуальним під час повномасштабної війни, коли памʼятки культури та архітектури України постійно перебувають під загрозою знищення», — зазначив Ілля Корнійко, член організаційного комітету конкурсу, голова Правління ГО «Вікімедіа Україна».

У 2022 році національні переможці вперше не брали участі у міжнародному етапі конкурсу «Вікі любить пам’ятки», адже всупереч запиту українського організаційного комітету міжнародні організатори допустили до міжнародного оцінювання світлини пам’яток культурної спадщини з Росії. Для української команди участь на міжнародному етапі країни-терориста, яка систематично руйнує та викрадає українські пам’ятки культури, архітектури, археології, є неприпустима.

Перше місце

Найкращою світлиною «Вікі любить пам’ятки» у 2022 році стала фотографія Сергія Орлика із зображенням «японського» манежу Деркульського кінного заводу у селі Данилівка Луганської області. Також ця робота отримала перемогу у номінації «Найкраще фото Луганської області» та відзнаку «Якісне фото маловідомої пам’ятки» від ГО «Україна Інкогніта».

Член журі Сергій Криниця відзначив цю світлину, як «чудовий інтер’єрний панорамний знімок». Наталія Шестакова, членкиня журі, водночас зазначила: «Оригінальна памʼятка сама по собі, майстерна презентація конструктивного рішення та архітектурних особливостей, виразна та надихаюча».

Друге місце

Срібним призером конкурсу «Вікі любить пам’ятки» 2022 стала світлина Сергія Рижкова із зображенням Червоногородського замку у селі Нирків Тернопільської області. Ця ж робота перемогла у номінації «Найкраще фото Тернопільської області».

«Автор фото впіймав чудовий стан природи, коли меандр річки Джурин оповив туман, а руїни Червоногородського замку та костелу наче той корабель серед океану», — поділився враженнями про світлину член журі Сергій Криниця.

Третє місце

Бронзову відзнаку конкурсу посіло зображення каплиці Боїмів у місті Львів, авторства Вадима Постернака. Це ж фото було відзначено як «Найкраще фото Львівської області».

Яна Тимошенко, членкиня журі, прокоментувала роботу так: «Фото інформативне, вигідно і повно презентує частину інтер’єру пам’ятки. По різкості, світлу та перспективі хороше». Наталія Шестакова зазначила, що це «якісна презентація усього комплексу декору купола».

Четверте місце

На четвертому місці — зображення будинку Польського магістрату у місті Кам’янець-Подільський Андрія Чуяшенка. Цей знімок також став «Найкращим фото Хмельницької області» за балами журі.

«Композиція пречудова, враховуючи, що будинок магістрату презентується як складова комплексу пам’яток міста — Кам’янець-Подільської фортеці, Тринітарського костелу, інших історичних будівель. Дуже вдало вибраний час зйомки при заході сонця, що дозволяє скористатись принадами теплої кольорової гами у поєднанні природного та штучного освітлення», — прокоментувала світлину Наталія Шестакова.

Пʼяте місце

Пʼяту позицію зайняла світлина теж авторства Андрія Чуяшенка із зображенням замку Даниловичів у смт Олесько Львівської області.

Наталія Шестакова, членкиня журі, прокоментувала це фото так: «Гарна композиція та ракурс для презентації комплексу пам’ятки, дуже мальовниче та виразне представлення пам’ятки у природному середовищі, чудове освітлення та кольори». 

Шосте місце

Шосте місце — у зображення Тринітарського костьолу та дзвіниці у місті Кам’янець-Подільський Хмельницької області, авторства Сергія Зиська.

Наталія Шестакова, членкиня журі,  зауважила, що: «Композиційно дуже приваблива світлина, яка виразно та детально презентує комплекс костьолу у середовищі. Дещо похмура погода створює настрій самозаглиблення та задумливості».

Сьоме місце

На сьомому місці — робота Юрія Петруняка із зображенням палацу у Підгірцях Львівської області.

Наталія Шестакова зауважила, що: «Композиційно дуже вдала світлина, яка привабливо презентує увесь комплекс пам’ятки в оточенні парку, що також є пам’яткою. Зйомка у сонячний морозний день надає відчуття свіжості, радості та казковості зимових свят». Яна Тимошенко прокоментувала так: «Панорамна зйомка вигідно демонструє пам’ятку та простір навколо. Хороша якість світлини. Вдало вибраний час зйомки та пора року». 

Восьме місце

Восьме місце позицію зайняло зображення замку князів Острозьких-Любомирських у місті Дубно авторства Олександра Харвата. Ця ж робота перемогла у номінації «Найкраще фото Рівненської області».

«Оригінальний ракурс, в якому памʼятку раніше не презентували. Гарне охоплення комплексу. Виразне кольорове та просторове рішення», — описала переваги цієї світлини Наталія Шестакова.

Девʼяте місце

Девʼяте місце — у світлини Олександра Мальона із зображенням церква Усікновення голови Іоанна Предтечі у селі Іванове. Цей знімок також став «Найкращим фото Одеської області».

«Дуже приваблива мальовнича презентація маловідомої памʼятки. Вдало вибраний час зйомки (зимовий ранок) дає таку насиченість кольорів, яка присутня і на інших зображеннях з цієї зйомки. Додаткову привабливість надає акцент на хресті з старого цвинтаря Малого Буялика на першому плані (назва села до 1920 року), який також є памʼяткою, тобто світлина ніби підкреслює плинність та спадковість історичного розвитку», — зазначила членкиня журі Наталія Шестакова

Десяте місце

Заключним призером конкурсу «Вікі любить пам’ятки» 2022 стала ще одна фотографія авторства Сергія Рижкова із зображенням театру опери та балету імені Соломії Крушельницької у місті Львів.

Наталія Шестакова прокоментувала так: «Приваблива якісна світлина, детальна презентація декору фасаду, дещо прямолінійний ракурс». Яна Тимошенко зауважила: «Світлина добре презентує фасад пам’ятки, на фото немає зайвих деталей, що дозволяє добре побачити будівлю. По якості та кольоровій гамі — хороша світлина». 

Усіх переможців 2022 року за різними номінаціями можна переглянути за посиланням.

Дякуємо кожному та кожній, хто долучилися до поширення вільних знань та взяли участь у конкурсі «Вікі любить пам’ятки» 2022. Завантажені вами світлини уже знаходять своє місце у статтях Вікіпедії та допомагають документувати стан пам’яток культури України.

Зверніть увагу: ще не всі переможці були оголошені спецномінації «Єврейська спадщина» (2021, 2022) та «Аерофото» (2021) — і будуть оголошені найближчим часом. Також частина переможців 2021 року ще не отримала призів та сувенірів, наступного тижня буде додаткова форма для відправки.

Дивіться також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *